Jakie rany zabezpieczamy opatrunkiem uciskowym?
Wiele osób zastanawia się, jakie rany zabezpieczamy opatrunkiem uciskowym. Warto najpierw powiedzieć o tym, że zgodnie z definicją raną nazywamy anatomiczne przerwanie ciągłości powłok zewnętrznych. Mowa tutaj o skórze bądź błonie śluzowej. Oprócz tego rana według definicji jest też przerwaniem znajdujących się głębiej tkanek pod wpływem oddziaływania czynnika uszkadzającego. Przeważnie takim czynnikiem są wszelakie urazy mechaniczne, jednakże nierzadko jest to też uraz termiczny, na przykład oparzenie lub odmrożenie. Dodatkowo rana może być spowodowana przez uraz chemiczny bądź energię promienistą.
Materiały opatrunkowe
Warto zaznaczyć, że w początkowej fazie rana bądź skaleczenie wypełnia się skrzepem krwi. Działa on jak naturalny opatrunek, a ponadto chroni przed wtargnięciem wszelakich drobnoustrojów, które mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Jeśli mowa o strupie to tworzy się on nad skrzepem. Jest swoistą barierą ochronną, pod którą do rany przedostają się komórki uczestniczące w jej oczyszczaniu z obumarłych komórek, co jest bardzo istotne w czasie naturalnego procesu leczenia rany. Wiele osób zastanawia się, kiedy stosowany jest opatrunek uciskowy. Okazuje się, że można ko stosować w przypadku krwawiących ran, w celu zatamowania krwawienia. Należy pamiętać, że opatrunek uciskowy ma wywierać ucisk na ranę. Efektem tego jest to, że pojawia się zamknięcie naczyń krwionośnych. Dodatkowo zmniejsza się krwawienia. Dlatego opatrunki uciskowe są bardzo istotne, zwłaszcza w pracy medyków.
W jaki sposób zakładać opatrunek uciskowy?
Warto zaznaczyć, że opatrunek uciskowy należy zakładać stosując jałową gazę, a także bandaż dziany. Do tego celu trzeba nałożyć na ranę grubą warstwę jałowej gazy, a następnie zastosować jako usztywniacz zrolowany bandaż. Trzeba też wspomnieć o tym, że rolkę bandaża należy ułożyć na opatrunku, a następnie przekładać zgodnie z kierunkiem rany. Kolejnym krokiem jest owinięcie całości w ciasny sposób bandażem, opaską elastyczną bądź trójkątną chustą. Jeżeli pojawia się uszkodzenie kończyny górnej śmiało można wykonać temblak. Warto też powiedzieć, ze opatrunek musi ściśle przylegać do rany, lecz nie tak mocny, żeby blokować krążenie krwi.
W przypadku, gdy krwotok ustał, opatrunek uciskowy został nałożony w prawidłowy sposób, a osoba poszkodowana powinna wyjść z tego cało. Należy pamiętać o tym, żeby do opatrywania zakładać rękawiczki ochronne. Ponadto wszelkie czynności ratownicze trzeba rozpocząć od zlokalizowania, a także uwidocznienia ran. Oprócz tego do upatrywania nie wolno stosować materiałów, które rozpadają się w styczności z krwią. Warto też nadmienić, że w czasie opatrywania trzeba unieść krwawiącą kończynę do góry. Dzięki temu można zastopować krwawienie. Jeżeli materiały opatrunkowe przeciekają, trzeba też założyć na niego następną warstwę gazy. Dzięki temu można skuteczniej zatamować wszelki krwotok, co jest bardzo istotne.
Ostatnie wpisy
- W jakich przypadkach sprawdzi się rehabilitacja stomatologiczna? 22 lipca 2024
- Korzyści z masażu relaksacyjnego 15 kwietnia 2024
- Analiza różnorodności rodzajów mleka na rynku – krowie, kozie, roślinne 18 marca 2024
- Stylizacja i pielęgnacja krótkich włosów: Najnowsze trendy i porady ekspertów 13 grudnia 2023
- Historia i rozwój marki Spar: Od skromnego początku do globalnej obecności 17 czerwca 2023
Dodaj komentarz