Spodnie na każdą okazje – jeansy!
O jeansach można śmiało powiedzieć to, że są uniwersalne, pasują niemal do każdego rodzaju ubioru. Od marynarki po koszulki i sukienki. Nic wiec dziwnego, ze ten rodzaj spodni stał się najpopularniejszym na świecie!
Nazwę jeansu zawdzięczmy francuskiemu wyrażeniu Blue de Genes, co oznacza „błękit genewski”. Z kolei denim, jako rodzaj jeansu pochodzi od nazwy francuskiego miasta Nimes, gdzie znajdywała się fabryka tego materiału
Spodnie denim powstały w epoce renesansu, a ich popularność wzrosła XIX wieku, kiedy były one noszone przez żeglarzy. Potem, przez poszukiwaczy złota w stanach zjednoczonych, którzy potrzebowali spodni trwałych i odpornych na przetarcia. Sytuację tę wykorzystał Leo Strauss zakładając w tamtych czasach znaną nam dziś bardzo dobrze firmę Levi Strauss.
W czasie gorączki złota, kiedy dziki zachód przemierzali kowboje, których srebrny ekran wyniósł na wyżyny. Dzięki westernom ludzie tłumnie udawali się do sklepów, by zakupić spodnie męskie z jeansu. Docenione zostały one także wśród amerykańskiej armii, gdzie amerykańscy żołnierze będący na przepustce ukazali je całemu światu.
Jeansy były także symbolem buntu, za sprawą Jamesa Deana, który w ówczesnych czasach był popularnym aktorem filmowym. W pewnym momencie but doszedł to takiego poziomu, że uczniowie mogli zostać ukarani poprzez usunięcie ich ze szkoły, jeżeli mieli by je na sobie.
Dopiero w latach 80. Dano więcej luzu jeansom i zaczęto szyć z tego materiały więcej typów garderoby, w tym koszule i spódnice. Jednak dekadę później nastąpił znaczy spadek zainteresowania tym materiałem do takiego stopnia, że konieczne było zamknięcie aż 11 fabryk jeansów Lecu Strauss! Mimo tych przeciwności losu, jeansy z ponownie cieszą się bardzo dużym zainteresowanie.
Jak dobrać jeansy
Kupując jeansy należy upewnić się, czy dany rozmiar nie jest za luźny w pasie. Nowe spodnie po czasie mają tendencję do rozszerzenia się pasie, więc lepiej kupić jeansy odrobinę ciasne w pasie, niż zbyt luźne. Większość współczesnych jeansów ma w swoim składzie domieszkę elastan, który ma tendencję ro rozciągania. Wystarczy więc, że spodnie da się swobodnie dopiąć. Nie zalecane jest także ściskanie spodni paskiem, ponieważ utworzone fałdy materiału wyglądają nieestetycznie.
Jeansy męskie powinny sięgać do butów. Najgorsze, co może być, to to, jeżeli opadają one całkowicie na obuwiu. Jeżeli spodnie są szerokie, opadając powinny tworzyć tylko jedno zagięcie, z kolei nogawki wąskie powinny być za kostkę. Można się spotkać także z zasadą, że dla węższej nogawki spodnie powinny być krótsze. Często może się jednak okazać, że kupując nowe spodnie w sklepie, trzeba będzie je oddać do krawca, ponieważ wiele współczesnych modeli ma nogawki po prostu za długie.
Dodaj komentarz