przeprowadzka w 10 krokach

Przeprowadzka w 10 krokach

Zmiana miejsca zamieszkania to trudny okres dla domowników. Wiąże się to bowiem z ogromem pracy, jaką należy wykonać. Czas ten nie musi być jednak męczarnią – wystarczy odpowiednio się do tego przygotować. Poniżej znajdziecie 10 kroków, jakie są niezbędne do bezproblemowo przebiegającej przeprowadzki.

Krok 1 – planowanie

Przed przystąpieniem do działań związanych z przeprowadzką, warto ułożyć sobie plan. Można zapisać w punktach najważniejsze rzeczy, jakie powinno się zrobić. Zdecydowanie ułatwi to realizację poszczególnych zadań. W tym miejscu warto także zastanowić się ile kartonów, worków i opakowań będzie potrzebnych do zapakowania całego sprzętu, jaki mamy zamiar przetransportować do nowego domu. Należy też podjąć decyzję, czy wszelkie działania związane z przeprowadzką wykonamy na własną rękę, czy powierzymy to zadanie firmie przeprowadzkowej.

Krok 2 – przygotowanie sprzętów do spakowania

Przed przystąpieniem do najbardziej żmudnej pracy podczas przeprowadzki, czyli pakowania przedmiotów, należy je odpowiednio przygotować. Lodówkę i zamrażalkę trzeba odmrozić, zróbmy to zatem dzień, a nawet dwa dni wcześniej – nie zostawiajmy takich rzeczy na koniec, ponieważ zwiększy to nasz stres. Transport mebli wymaga rozmontowania poszczególnych elementów, takich jak półki. Wszelkie drzwiczki i szuflady należy zakleić, aby podczas transportu nie doszło do ich otwarcia i uszkodzenia. Lustro lub inne szklane przedmioty powinno się oznaczyć krzyżykiem, będzie to sygnał, żeby szczególnie obchodzić się z tym pakunkiem.

Czytaj również  Jeden dobry klej – wiele praktycznych zastosowań

Krok 3 – segregacja

Kiedy wszystkie duże sprzęty zostały już przygotowane, warto zająć się segregowaniem poszczególnych przedmiotów. Książki umieśćmy w jednym miejscu, zabawki dziecka w innym, ubrania w kolejnym, płyty i pozostałe przedmioty również należy posegregować. Ta czynność ogromnie ułatwi ocenę ile kartonów i opakowań potrzeba do zmieszczenia wszelkich przedmiotów, dodatkowo nie trzeba będzie szukać ich w różnych miejscach.

Krok 4 – pakowanie

Kiedy już wszelkie większe przedmioty zostały przygotowane, można zacząć je pakować. Warto pomyśleć o tym, czy zlecić zadanie pakowania i wynoszenia przedmiotów firmie przeprowadzkowej. Jest to rozsądne posunięcie, ponieważ każda para rąk będzie pomocna w tej sytuacji, odciąży to zmęczonych domowników od ciągłego dźwigania i noszenia przedmiotów. Dodatkowo firmy te posiadają specjalistyczne opakowania w dużej ilości, dzięki czemu nie trzeba martwić się o zapakowanie domowych sprzętów.

Krok 5 – opisanie pudeł

Po spakowaniu pudeł, warto pomyśleć o ich opisaniu. Trzeba robić to już w trakcie pakowania. W jednym pudełku powinny znaleźć się książki, w innym płyty itd. Podpisanie kartonów znacznie ułatwi późniejsze wypakowywanie, nie trzeba będzie zgadywać, jaka jest ich zawartość.

Krok 6 – spakuj podręczny bagaż

Spakowanie podręcznego bagażu pomoże przetrwać pierwszą noc w nowym mieszkaniu. Przeprowadzający się bowiem będą zbyt zmęczeni, aby zdążyć wypakować wszystko w ciągu jednego dnia.

Czytaj również  Jak znaleźć najtańszego kuriera w Twojej okolicy?

Krok 7 –  wynieś pudła na zewnątrz

Zapakowanie pudeł do samochodu to jedno z trudniejszych zadań, jakie stanie na drodze do przeprowadzki. Trzeba bowiem odpowiednio zapakować kartony, tak aby wszystko zmieściło się w jednym transporcie. Dlatego ciekawym rozwiązaniem może okazać się wyniesienie pakunków przed dom, będzie wtedy widoczna ich ilość, co pozwoli na logistyczne rozmieszczenie ich w samochodzie.

Krok 8 – transport

Po zapakowaniu pudeł do samochodu, można ruszać w drogę. Należy pamiętać o delikatnej jeździe, nie można robić ostrych zakrętów i gwałtownie hamować. Powolna jazda może zapewnić bezpieczny dowóz przedmiotów w nowe miejsce zamieszkania.

Krok 9 – planowanie rozmieszczenia w nowym domu

Podczas jazdy można już zastanawiać się nad rozmieszczeniem przedmiotów w nowym domu. Warto narysować sobie plan zagospodarowania przestrzeni, wtedy wypakowywanie sprzętów odbędzie się sprawnie.

Krok 10 – wypakowywanie

Po przybyciu do nowego domu można zabrać się do rozpakowywania pudeł. Nie będzie to trudne, jeśli zostały one wcześniej opisane i ”z głową” włożone do samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *