idealny rower gorski

Górskie szlaki nie tylko dla pieszych

 

Uniwersalność rowerów górskich spowodowała, że są to najczęściej wybierane rowery z pośród wszystkich znanych modeli. Jednak dla niektórych użytkowników jazda po polnych drogach i ewentualnie małych wzniesieniach jest nie wystarczająca. Rower górski w końcu dotarł na szczyt.

Od wędrówki po downhill

Popularność rowerów górskich wynika z ich prostej budowy. Żadnych dodatków utrudniających jazdę po ekstremalnie trudnym terenie. Brak bagażnika, błotników, lamp i odblasków, tylko amortyzowany widelec, amortyzowana rama rowerowa, hamulce tarczowe i odpowiednie przełożenie. Sama konstrukcja ramy wyróżnia się tym, że część od mostku kierownicy po korbę jest mocno wyprofilowana w kierunku belki od mostku do siodła. Dzięki temu zdecydowanie trudniej jest zawisnąć na skałach, przewróconych drzewach i innych przeszkodach, dla których pokonywania zostały stworzone rowery górskie. Dzięki takim rozwiązaniom szlaki górskie zostały opanowane przez amatorów szukających mocnych wrażeń. A wraz z popularyzacją kolarstwa górskiego powstała nowa dyscyplina sportowa. Rowery górskie dzielą się w zależności od rodzaju ewolucji wykonywanych przez ich właścicieli. Downhill są przystosowane do zjazdów ze szczytów, freeride to konstrukcja najbardziej zbliżona do klasycznego roweru górskiego. Istnieje jeszcze odmiana dirt jumping swoją konstrukcją przypominającą rowery BMX tylko ze znacznie większymi kołami umożliwiającymi wykonywanie ewolucji na skałach i w górzystym terenie.

Czytaj również  Sprzęt AGD przydatny w każdej kuchni

Zmiany gonią zmiany

Popularność rowerów górskich sprawiła, że coraz więcej osób korzysta z tej właśnie formy rekreacji, a szlaki górskie zapełniają się entuzjastami dwukółek. Również to spowodowało, że coraz więcej i częściej powstaje szlaków górskich tylko dla rowerzystów. Wraz z popytem na rowery górskie również firmy produkujące odzież sportową podążyły za trendami i rozpoczęła się batalia o klienta. Koszulki z ochraniaczami, nakolanniki, nałokietniki, rękawice i obowiązkowe kaski. To wszystko jest podstawowym wyposażeniem cyklisty uprawiającego jazdę na rowerze górskim. Dla poprawy bezpieczeństwa również producenci rowerów górskich prześcigają się w zastosowaniu nowinek technologicznych. Tylko dlatego, że co rok nowe młode pokolenie rowerzystów podejmuje ryzyko ekstremalnej jazdy na rowerze górskim, a klient musi być zadowolony. Być może w niedalekiej przyszłości pokonywanie górskich szlaków pieszo będzie już tylko dziwactwem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *